Štítna žľaza či anémia?

Neprinášajú Vaše snahy so zdravým stravovaním a športom výsledky? Cítite únavu a sklamanie? Keď sa porovnávate s ostatnými ľuďmi tak máte pocit že zaostávate napriek tomu že sa snažíte viac?

Prestaňte sa prosím obviňovať a trápiť, možno je čas na preventívnu prehliadku u Vašeho všeobecného lekára a kontrolu hladiny železa a hormónov štítnej žľazy v krvi. Chcem tu spomenúť problémy so štítnou žľazou a anémiou lebo sú veľmi časté a k tomu veľmi často aj neliečené.

Určite ste počuli o prejavoch zníženej funkcie štítnej žľazy ako vypadávanie vlasov, únava, priberanie na váhe a viditeľné zväčšenie žľazy.

Menej známe príznaky sú: suché vlasy a suchá koža, nízky tep, zápcha, silné menštruačné krvácanie alebo iné problémy s menštruáciou, opuchy, bolesť kĺbov a svalov, svalová slabosť, syndróm karpálneho tunela, dlhodobejšia zlá nálada, zimomrivosť a znížená schopnosť sústrediť sa.

Nízka hladina hormónov štítnej žľazy sa niekedy vyskytuje spolu s celiakiou.

Jednoznačne potvrdí alebo vyvráti zníženú funkciu krvný test. Ak potvrdí, lekár nasadí hormón vo forme tabliet.

Ale…väčšinou sa ale nelieči subklinická hypofunkcia štítnej žľazy. (hladina hormónov je trochu znížená, ale nie natoľko aby to lekár riešil, zároveň však pacient pociťuje hore uvedené príznaky)

V tomto prípade môžu pomôcť určité živiny – a nie je to len jód!

(zdroj: Dr. Sara Gottfried, the hormone cure)

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *