Starý Číňan s nadváhou verzus modelka

cinan a modelkaVšimli ste si tiež, že väčšina veľmi štíhlych žien je vystresovaná, nespokojná a neustále rieši maličkosti a malichernosti? A že „plnšie“ dámy pôsobia kľudnejšie a vyrovnanejšie? Viem, že je to zjednodušený pohľad ale..

Čítala som o vedeckých štúdiách, ktoré dokázali že ľudia s miernou nadváhou 2,5 -5,0 kg sú odolnejší voči nemociam a ak aj ochorejú, prekonajú nemoc ľahšie ako štíhli ľudia. Aj tradičná čínska medicína podporuje myšlienku užitočnosti tukovej „nadrezervy“. Týchto pár kíl navyše niekedy rozhodovalo o prežití pri zhoršení životných podmienok a nedostatku potravy– veľmi štíhly jedinec sa rýchlo vyčerpal a nenašiel potravu, príliš tlstý jedinec nevládal za potravou putovať. Víťazom v tejto skúške by bol človek s miernou nadváhou, ktorý je dosť silný a pohyblivý na to aby vytrvalo hľadal potravu a mal takú zásobu energie z ktorej mohol čerpať kým neuspeje v hľadaní.

Móda nám momentálne diktuje vzor s veľmi nízkym telesným tukom, čo nieje zdravé. Každé telo má svoje rozmedzie tzv. ideálnej hmotnosti. V tomto rozmedzí má telo dosť svalovej aj tukovej hmoty a je silné a odolné a človek sa v ňom cíti dobre- jednoducho funguje ideálne. Vzor modelky s mierami 90-60-90 nieje pre väčšinu žien zdravý ani ideálny.

Chcem poukázať na to, že okrem svalovej hmoty je dôležitá aj zdravá miera tukových zásob. Samozrejme záleží na Vás, ako sa rozhodnete – koľko akej hmoty na tele chcete mať. Z mojej skúsenosti záleží dosť na podmienkach, v ktorých človek žije a čím má viac stresu v živote, tým viac ocení dobrú tukovú zásobu.

Na zistenie Vašej ideálnej hmotnosti a pomeru svalov a tukov v tele použite tabuľky WHO alebo môžete kontaktovať mňa.

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *