Príbeh o hormonálnych problémoch so šťastným koncom

 

Pred pár dňami som náhodou stretla mladú ženu, ktorá bola pred polrokom u mňa vo Výživovej poradni. Vyhľadala ma vtedy kvôli hormonálnym problémom. Po konzultácii sme boli v kontakte, takže viem že sa naozaj snažila a zmenila viaceré svoje návyky. A jej vytrvalosť sa vyplatila.

Potešila ma novinkou, že sa jej pred dvoma mesiacmi konečne prirodzene obnovil menštruačný cyklus a ešte jednou drobnosťou – že si ešte stále kupuje čaj, ktorý som jej na konzultácii odporučila :)

Strava lieči pomaly ale isto. Som rada, že táto mladá žena mala dostatok trpezlivosti a nevzdala sa.

Tu je jej príbeh:

Vypadávajú Vám vlasy a neviete zistiť prečo2

Moja prvá návšteva u výživovej poradkyne sa uskutočnila približne pred polrokom. Vtedy som si už nevedela dať rady so svojimi hormonálnymi problémami. Po vysadení HAK sa mi môj cyklus nemohol vrátiť do normálu, a veľmi ma to trápilo.

Prešla som si rôznymi doktormi, cez endokrinológiu, vyšetrenie nadobličiek, hormonálne faktory, diagnostikovali mi PCOS. Už pol roka som bola bez pravidelného cyklu a menštruáciu som bez vyvolania ani nemala. Preto som sa to rozhodla riešiť po svojom. Po porade s výživovou poradkyňou, p. Ľubicou Antolik Novákovou som nasadila do stravy viac zdravých tukov, ako aj napríklad rybí olej, semiačka, samostatne ryby, orechy a urobila som zmeny v svojom životnom štýle. Hormóny sa mi postupne upravili, čo potvrdil aj môj lekár. Menštruácia ale stále neprichádzala prirodzene. Samozrejme, veľa zohrala aj psychika, pretože v tomto období som sa aj rozišla s dosť despotickým priateľom, ktorý ma držal na krátko. Moje telo mi možno tým chcelo povedať, že dokým si nezačnem vážiť samú seba, mať sa rada a nie stále sa niekomu prispôsobovať, tak ten menzes ani nepríde.

A tak aj bolo, po cca 2 týždňoch po rozchode a po znormalizovaní stravy menzes prišiel – takže cyklus sa mi po roku obnovil.  Teraz to už bolo druhykrát, čo sa mi takto moje telo poďakovalo. Som veľmi vďačná za to, že som u p. Novákovej bola a že mi vysvetlila súvislosti, ktoré som dovtedy nevnímala. Pretože telo je jeden celok a potrebujeme sa o neho starať ako na fyzickej, tak aj na psychickej úrovni :)

K.

ruze

poznámka:

HAK -hormonálna antikoncepcia

PCOS – syndróm polycystických vaječníkov

Posted in Článok.