Prečo prírodná kozmetika?

Naša koža nieje guma -všetko, čo na kožu natrieme sa vstrebáva do krvi a pečeň si s tým musí poradiť! Nieje úplne ľahké nájsť čisto prírodnú kozmetiku – a ešte ťažšie je nájsť prírodnú kozmetiku, ktorá sa príjemne a ľahko používa. Riešim to už dlhšie – počas štúdia farmácie som si doma vyrábala krémy a vlasové vody :). Neskôr som namiesto telového mlieka používala kakaové maslo z lekárne, alebo kokosový tuk či olivový olej a na opaľovanie som skúšala olej z malinových semien. Je to síce všetko veľmi šetrné ale nepohodlné…zamastená kúpelňa aj oblečenie.

Najtvrdší oriešok je pre mňa šampón na vlasy. Bežne sú šampóny plné chemických pomocných látok vrátane sodium lauryl sulfátu – ajkeď sa „tvária veľmi prírodne“. Preto som vyskúšala aj šampóny, ktoré vyzerajú ako kocka mydla. Moje vlasy boli po nich síce vyživené ale matné a zlepené, pokožka neumytá.

Zatiaľ mi asi najviac vyhovoval „šampón“, ktorý som si pripravovala sama podľa receptu z jednej starej knihy.  Mala som po ňom lesklé a vzdušné vlasy. Potrebujete naň biely rum a vaječné žĺtka. Je dôležité nájsť správny pomer lebo priveľa rumu vysuší vlasy aj pokožku a priveľa žĺtkov zase len vyživí vlasy ale neumyje. Žĺtka s rumom sa jednoducho zmiešajú a nanesú na vlasy..(biely rum sa dá kúpiť napr. v Lidli). Tento „šampón“ má jednu nevýhodu – trochu upcháva kanalizáciu.

Po mojich pokusoch a omyloch mi dobre padne jednoducho si kúpiť kvalitný hotový produkt od odborníka -nejakých som už našla.

  1. Pán Karel Hadek vyrába kozmetiku z prírodných olejov a vie čo robí! Každý lekárnik by mu mohol závidieť jeho krásne laboratórium plné vôní. Zloženie jeho výrobkov a jeho prístup a práca sa mi naozaj páčia, preto som si objednala niekoľko produktov v malom balení na vyskúšanie:

– grepový sprchovací olej

– umývací olej na vlasy

– olej na čistenie zubov

– antibakteriálny olej na ruky (namiesto mydla)

– šťavu z aloe vera na vnútorné použitie

– bylinný krém na ekzém

– univerzálny pomarančový čistič

Som spokojná so všetkými prípravkami, akurát som sa ešte nenaučila umývať si vlasy s olejom :)

Všetko krásne vonia a naozaj stačí na použitie niekoľko kvapiek. Ak chcete vedieť viac o p. Hadkovi, jeho web stránka je www.aromaterapie.sk.

 

 2. Mladá žena -Ľudmila, ktorá vyrába úžasné mydlá pod značkou ANNOUSHKA. Jej mydlá sú úplne „zážitkové“- od obalu, po tvar, vôňu, farbu a účinok. Nájdete ju na: annoushka

anuska

PS: Najbližšie sa chystám vyskúšať kozmetiku PONIO :)

Posted in Aktivity, Článok, Výživová poradňa odporúča.

3 Comments

  1. Pingback: Prírodná kozmetika 2 | Výživová poradňa

  2. Pingback: Výživová poradňa má narodeniny | Výživová poradňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *