O raňajkách a „vlčom hlade“

vlkViem, že je teraz moderné neraňajkovať a zefektívňovať svoj metabolizmus. Všetky dôvody prečo vynechať raňajky dávajú zmysel. Ale podľa mňa táto metóda nieje vhodná pre každého. Prosím nehrňte sa do takéhoto typu stravovania bez prípravy.

Viem si predstaviť veľmi štíhlu mladú ženu, ktorá má v práci veľa stresu, spať chodí okolo pol noci a snaží sa popri tom stravovať zdravo robiť niečo pre svoje zdravie. Prečíta si článok o hladovaní, ktorý dáva zmysel a chce to skúsiť. Ak ráno teda vynechá jedlo, môže sa jej zdvihnúť hladina kortizolu a jej telo bude v ešte väčšom strese ako predtým. O regenerácii a oddychu pri zvýšenom kortizole nemôže byť ani reč. Radšej si nechcem predstaviť čo by sa stalo keby ešte v ten deň mala „tvrdý tréning“ v telocvični. Ak je kortizol vysoký dlhšiu dobu, negatívne ovplyvní štítnu žľazu, vaječníky, imunitu a trávenie, atď atď.

Problém je v tom, že ak počas dňa vynecháme jedlo a náš metabolizmus na to nieje pripravený, koledujeme si o večerný „vlčí“ hlad. Ak sme teda telu počas dňa odopreli energiu a živiny, ono si ich vypýta večer – a veľmi nástojčivo. Takýto vlčí hlad sa nedá ovládať vôľou a spravidla zjeme toho priveľa. Telo si pýta energiu v tej najkoncentrovanejšej podobe na akú si spomenie, čo býva najnezdravšia podoba jedla. A my mu dáme všetky sacharidy, ktoré mu chýbali aj s poriadnym bonusom. Často nasledujú výčitky, pocity zlyhania alebo proste pokazený žalúdok.

Prosím myslite na to, že nie sme všetci „beštie“, „praľudia“ či profesionálni športovci a každý z nás potrebuje prispôsobiť výživu svojmu životu a zdravotnému stavu – nie najmodernejšej tréningovej metóde športovcov zo západu.

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *