Labužnícke rituálne vyživovanie :)

cokolada

Pokrmy a nápoje nám neslúžia len na zasýtenie a výživu tela. Sú súčasťou nášho domova, života, našich vzťahov a spomienok. Jedlom a nápojmi navodzujeme atmosféru pohody alebo oslavy, odmeňujeme sa a hýčkame. Počas života absolvujeme množstvo rituálov s jedlom a vytvárame si aj svoje vlastné – osobné.

Napríklad také višne v čokoláde po úspešne zvládnutej skúške v škole, pivo po náročnom dni alebo športovom zápase, horúca čokoláda pri večernom romantickom filme alebo kávička v práci o 10:00, modlidba pred obedom alebo nedeľné ráno s kakaom a vianočkou – to všetko sú naše rituály spojené s nápojmi a jedlami. Každý z nás má nejaký. Otázka je, či práve tie naše zvyky sú pre naše zdravie prospešné. Nechceme sa vzdať svojho obradu s dobrotkou lebo by po ňom ostala v našom živote diera. A ani nemusíme – môžeme si ďalej užívať atmosféru a pohodu a sladkosť či alkohol vymeniť za lepšiu alternatívu.

Takže čo napríklad žena, ktorá sa po náročnom dni v práci hodí do mäkkého kresla, vyloží si opuchunté nožičky a pomaly rituálne otvára obal svojej Kofily a ešte pomalšie si necháva kúsky rozpúšťať na jazyku? Stres opadáva a žena začína “priasť” ako mačička. Samozrejme, že už má zatvorené oči a za hlavou vankúšik. Beda ak ju teraz niekto pri jej ceremoniáli vyruší! :)

Vytvoríme pre ňu nový ale podobný rituál. Čím viac zmyslov zapojíme, tým lepšie. Začneme pustením obľúbenej hudby, tá navodí správnu náladu. Pokračujeme pomalým zapálením vonnej sviečky či tyčinky – na druhu vône záleží! Ak má žena rada sladkosti, mohla by sa jej páčiť napríklad kokosová alebo vanilková. Pokračujeme zvalením do mäkkého kresla, vyložením nožičiek, zatvorením očí a “pr(a)dením”:). Môžeme pridať chutný čaj zo stolíka vedľa kresla. Zapojili sme sluch, čuch, chuť aj hmat – verím, že žena bude spokojná a oddýchnutá.

Spomenula som čaj – s čajmi sa dajú robiť krásne rituály. Popíšem Vám môj najnovší..Obľúbila som si rooibos s kokosovým tukom. Nie, nepomýlila som sa:).

caj

Roibos s vanilkou alebo škoricou či karamelom krásne vonia a rituál pre mňa začína už ovoniavaním krabičky s čajom – tej vône sa neviem nabažiť. Vyberiem si krásny hrnček v ktorom vynikne krásna červeno-hnedá farba, zalejem vrecúško vriacou vodom a pozerám sa ako sa farba uvoľňuje do vody. Keď vylúhovaný sáčok vyberiem, je na rade panenský kokosový tuk. Ten tiež zbožňujem a strkám nos do nádoby a vdychujem vôňu..Naberiem plnú čajovú lyžičku a sledujem ako sa rozpúšťa v čaji. Teraz sa vône a chute spojili. Je čas na kreslo a vyložené nožičky:). Spomínala som už, že vyložením nôh nad úroveň srdca sa v tele aktivuje “regeneračný režim”?

Všetci si zaslúžime krásne rituály, ktoré nám budú robiť radosť a zároveň budú podporovať naše zdravie.

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *