Funguje Vaša definícia Zdravia?

Mnoho ľudí stavia zdravie na vrchol svojho hodnotového rebríčka.

Ale všimla som si, že každý si pojem zdravie predstavuje trochu inak. Uvediem príklad – rozprávala som sa s jedným známym a ten sa dušoval : “Ja som zdravý, už si ani nepamätám kedy som bol naposledy prechladený.“ Vravím si: „To je skvelé, musím ho raz vyspovedať ako sa o svoje zdravie stará a inšpirovať sa.“

O necelý týždeň prišlo veľké prekvapenie. Dozvedela som sa, že milý známy leží v nemocnici s veľkými bolesťami. Bola som ho navštíviť a nebola by som to ja keby som mu nespomenula čaj a jeden prírodný výťažok, ktorý by mu, verím, mohol pomôcť. Nebudem písať aké diagnózy mu v nemocnici stanovili ale chcem poukázať na to, že sám seba vnímal ako zdravého a o pár dní ležal v nemocnici odkázaný na pomoc lekárov. Niekde sa stala chyba. Podľa mňa je to chyba v definícii zdravia… okrem iného.

Zdravie by nemalo byť len stav, keď práve nie sme prechladnutý alebo nás práve nič nebolí…To tvrdí aj definícia Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, ja by som ju však ešte trochu dokreslila:

Pri plnom zdraví by sme sa mali cítiť výborne, plní sily a dobrej nálady. Pri pocite toľkej energie sa obzeráme kde by sme ju tvorivo uplatnili, kde by sme mohli byť užitoční. Jednoducho máme chuť byť aktívni a hľadáme si nejakú prácu, kde by sme svoju energiu vložili lebo jej máme viac ako je potrebné na bežné denné fungovanie. Naše telo nám nerobí starosti a nevytvára prekážky a obmedzenia ale umožňuje nám pestrý život.

K takémuto zdraviu chcem smerovať a k takémuto zdraviu chcem pomáhať.

Ako si „zdravie“ definujete Vy? Ako by ste sa chceli cítiť? A čo ste pre to ochotní urobiť :)?

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *