Čo má spoločné Arnold Schwarzenegger a Audrey Hepburn?

Na prvý pohľad asi nič :) – snáď len to že obaja pochádzajú z Európy a „urobili dieru do sveta“.

arnold

Arnold ako mladý odišiel z Rakúska do USA a posunul trend v kulturistike smerom k obrovským objemom svalov. Stal sa vzorom pre mnohým mužov – a tí sa mu chceli podobať. To však nieje také jednoduché, museli si pomôcť. Zrejme tušíte kam tým mierim…veľké činky, veľké dávky bielkovín, doping a veľké zdravotné problémy. Dnes stretávam zrelých mužov, ktorí majú cysty na obličkách kvôli extrémne vysokému príjmu bielkovín v mladosti alebo majú narušené brušné orgány z dvíhania neprimerane ťažkých činiek.

Jeden český lekár, ktorý nám prednášal na vysokej škole, sa zdržanlivo vyjadril o Arnoldovi keď sme preberali hormonálne poruchy. Podľa neho trpel prejavmi akromegálie – nemoci spojenej s vysokou hladinou rastového hormónu. Nedávno som si na to spomenula a hľadala ďalšie informácie. Najprv som si myslela, že úbohý Arnold je naozaj chorý a vďaka „odchýlke“ si vybudoval úspešnú kariéru. My zdravotníci máme takú deformáciu, že všade vidíme choroby :). Viacerí ľudia ho však upodozrievali, že v mladosti bral rastový hormón, ktorý mu spôsobil zväčšenie sánky, vznik medzier medzi zubami, zväčšenie rúk, chodidiel a v neposlednej rade svalov :). Pokiaľ viem, Arnold sa k tomu nepriznal.

Audrey Hepburn bol krásna, elegantná, talentovaná, pracovitá, láskavá a ultraštíhla. Tiež sa stala ikonou a inšpiráciou pre mnohé ženy. Pre mňa tiež – nechala som si podľa nej ušiť svadobné šaty…

Jej dievčenský a krehký vzhľad bol čiastočne výsledkom jej ťažkého detstva. Trpela hladom, podvýživou a zdravotnými problémami a kvôli tomu zrejme ostala ako dospelá veľmi útla. Ale niekedy to tak býva, že z „defektu“ sa stane výhoda a prednosť.

Uznávam obidvoch týchto ľudí ale niekde sa stala chyba keď boli postavení na piedestál ako vzor pre ostatných. Prispelo to k tomu, že muži chcú byť obrovskí  a ženy veľmi štíhle za akúkoľvek cenu. Takýmito vzormi nás média výdatne zásobujú už roky a výsledkom je, že dospelé ženy chcú mať postavu ako 16-ročné dievčatá a považujú to za normálne.

Pozor teda, kým sa necháte inšpirovať :)

PS: Dámy, nezdá sa Vám, že je ťažké nájsť v obchodoch vhodné oblečenie pre fyzicky aj psychicky dospelú ženu? :)

 

Posted in Článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *